Kente Dair

Kente Dair; Adıyaman Kent Konseyi olarak kentimize ve hemşehrilerimize dair konuları Kent Konseyi Başkanı Sinan TEMEL ve Yürütme Kurulu Üyesi Abdulkerim IŞIK ile birlikte her hafta ekranlara taşıyarak  sohbet ortamında konuşup tartıştığımız programın adıdır.

İlimizin tek ulusal televizyonu olan MERCAN Televizyonunda canlı olarak yayınlanan Kente Dair programı, her hafta ayrı bir konu ve konuk/lar ile canlı olarak ekrana gelmektedir.

Kente Dair her hafta Cuma akşamları saat 21.00’de MERCAN Televizyonu ekranlarında. (Mevsim ya da dönem gereği yayın tarihi ve saatinde değişiklik olduğunda bilahare duyurulacaktır.)


Kente Dair’in bu haftaki konusu Adıyaman’da Alternatif Tarım, konuğu ise fidan yetiştiriciliği yapan Rıfat Can oldu.


Kente Dair programımızın bu haftaki konuğu Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Harita Yüksek Mühendisi Ahmet Vechi Yüksek oldu. Ahmet beyle şehirleşme, kentsel dönüşüm ve imarlaşma konularına zaman azlığı nedeniyle yüzeysel olarak değinmeye çalıştık. Hepsi başlı başına programlar gerektiren bu konuları ileriki programlarda devam etmeye karar verdik.


Bu hafta Kente Dair’de konuğumuz Emekli PTT Müdürü Zeynal Abidin Özdoğan ile eski Adıyaman’ın ve eski PTT’yi konuştuk.


Kente Dair’in bu haftaki konuğu Şeyho Ahmet Kutlu nam-ı diğer Berber Şeyho ile eski Adıyaman’ın eski berberlik mesleğini konuştuk.


15 Temmuz’u bizzat yaşayanlardan hemşehrimiz Muhammed Irmak’ı konuk ettik ve o gece yaşanılanları konuştuk.


Kent’e Dair’de bu hafta İyilik-Der Adıyaman Gönüllüleri konuk oldu. Derneğin Adıyaman’daki çalışmaları hakkında bilgiler verildi.


Kent’e Dair’in bu haftaki konuğu Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammed Demirci oldu. Kudüs’teki İslam eserlerini korumak ve yaşatmak konusunda çalışmalar yapan derneğin faaliyetlerini ve Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın durumunu konuştuk.


Kente Dair’de bu hafta (02.12.2016) Kızılay Derneği Adıyaman Şube Başkanı Bekir Uyanık’ı konuk ettik. Kızılay’ın Adıyaman’daki çalışmaları hakkında konuştuk.


Kente Dair’in bu haftaki konuğu Eğitimci-Yazar Ali Bozkurt oldu. Ali Bozkurt ile “Şehir Az İlerde” kitabından da alıntılar yaparak şehir ve insan üzerinde konuştuk. (18.11.2016)


Kente Dair’in bu hafta (11.11.2016) konuğu Suriye Yenilik Eğitim Kültür Derneği Başkanı ‎عامر النمر‎ (Amr en-Nemr) oldu. Adıyaman’da bulunan Suriyelilerin durumlarını konuştuk. Özellikle şehirde ikamet edenlerin karşılaştıkları güçlükleri ve önerileri değerlendirdik.


Yeni dönenim ilk programında ana hatlarıyla kent bilincini konuştuk.


Bu hafta ikinci bölümde çok okunan yazarlarımızdan Emine Şenlikoğlu’nu misafir ettik.

 

Bu hafta (20.05.2016) birinci bölümde Adıyaman’daki Suriyeli misafir öğrenciler hakkında konuştuk.


Özellikle son bir yıldır yoğun bir şekilde Adıyaman gündemine giren Fuarcılık konusunu Adıyaman bağlamında Medya Trend Yön. Kur. Bşk. Mustafa Gül ile konuştuk.


Adıyaman Kültürü ve Folklorunu, şair, söz yazarı İdris Nebi Açıl ve ses sanatçısı ve müzik koordinatörü Mahmut Karadağ ile konuştuk.

  1. Bölüm

2. Bölüm


“Adıyaman’ı ilgilendiren genel konularda kamuoyu neden aynı noktada buluş(a)maz?” konusunu Necati Atar ve Demirhan Seçilmiş ile konuştuk.


Fotoğraf Sanatını Adıyaman ile buluşturan Doğa Fotoğrafçısı Fatih ÇAM ile “Kadraja Sığmayan Adıyaman” konusunu konuştuk. (08.04.2016)


Yazar Suat TEKİN ile okuma alışkanlığı üzerine konuştuk. (01.04.2016)


Gençler ve Gençlere sağlanan imkanları Adıyaman Gençlik Merkezi Müdürü Fikret KELEŞ ile konuştuk. (25.03.2016)


Çanakkale Zaferini ve günümüze yansımalarını  Prof. Dr. Muammer GÜL ile konuştuk. (18.03.2016)


Murat Gökhan DALYAN ile dünden bugüne Adıyaman’ı konuştuk.