10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OlSUN

Çalışan gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sosyal haklar edinmeleri amacıyla 10 Ocak 1961 tarihinde yapılan düzenlemelerle basın mensuplarının önemli kazanımlar elde etmişlerdir. Bu düzenlemeye dair 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 10 Ocak günü “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan basın, bu bağlamda haber verme, denetim ve eleştiri görevlerini ifa ederken kamuoyunun sesini duyurma gibi önemli bir işlevi de ifa etmektedir. Bu özelliği ile aynı zamanda kamuoyu ile devlet arasında köprü olmak gibi hassas ve önemli bir görevi de yerine getirmektedir.

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne, Milli İrademize, demokrasi ve özgürlüğümüze kasteden hainlerin darbe ve iç savaş çıkarma girişimlerinin boşa çıkmasında çok önemli bir etkisi olan basınımızın demokrasinin ve milli iradenin korunmasındaki önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Bu mana da ayrıca teşekkürlerimi ifade etmek isterim.

Böylesi önemli bir çalışma içerisinde olan basın çalışanlarımız, yaygın ismi ile gazetecilerimiz, özellikle de yerel basın çalışanlarımız, görevlerinin önem ve zorluklarına mukabil çalışma şartları olarak maalesef istenilen düzeyde değillerdir. Bu anlamda halkımızın yerel basınımıza daha fazla sahip çıkarak destek olmalarını önemsiyorum.

Halkımızın gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olan basınımızın ve basın çalışanlarımızın, özgür, ilkeli, tarafsız ve basın ahlak kuralları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürürken, üstlendikleri göreve yaraşır daha iyi hak ve şartlara kavuşmalarını temenni ediyorum.

Bu vesile ile yerel basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günlerini şahsım ve Adıyaman Kent Konseyi adına kutluyor, çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diliyorum.

H. Sinan TEMEL

Adıyaman Kent Konseyi Başkanı