ADIYAMAN KENT KONSEYİ İLÇELERİ TOPARLIYOR

????????????????????????????????????

Kent Konseyi bulunan ilçelerimizle ortak konu ve sorunlarda, iletişim, diyalog ve koordinasyonu sağlamak, gerektiğinde işbirliği ve güç birliği yapmak amacıyla bir araya geldik.

Adıyaman Kent Konseyinin ev sahipliğinde konsey binasında gerçekleşen toplantıya Besni ve Kahta ilçelerimizin Kent Konseyi Başkan ve Genel Sekreterleri ile Adıyaman Kent Konseyi Başkanı, Başkan Vekili ve Genel Sekreteri katıldılar.

Kent Konseylerinin yapısından toplumdaki algısına, çalışmalarda karşılaşılan güçlüklerden, bu güçlüklerin nasıl aşılabileceği konularına kadar bir çok konunun konuşulup değerlendirildiği toplantıda, kent konseylerinin şehirlerin gelişmesinde önemli ve etkin rol oynadığını belirten Adıyaman Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel şunları söyledi: “Kent Konseyi ortak akıl ve gönüllülük anlayışıyla, yaşadıkları kentlerin yerel yönetimlerine katkıda bulunan ve kentlilik bilincinin oluşmasını amaçlayan bir platformdur. Toplumumuzda Kent Konseyi bilincinin henüz istenildiği ölçüde oluşmadığından faaliyetlerde bir çok sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Genel olarak ülkemizin bir çok yerinde yaşanan bu sıkıntıların aşılması için hem mevzuat, hem zihniyet hem de algı bakımından bir çok konuda düzenleme gerekmektedir. Adıyaman Kent Konseyi olarak bir çok yere göre ileride olduğumuz yapılanma konusunda gerekli desteği veren Adıyaman Belediyesine teşekkür etmek istiyorum. Ancak Kent Konseyinin kabullenme ve muhatap görme konularında bir çok yer gibi bizler de bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte yapılacak çalışma ve diyaloglarla bunların da çözüleceğine inanıyoruz. Kent Konseyi bilinç ve anlayışının yerleşmesi ve yaygınlaşması, dolayısıyla bir ortak aklın oluşması noktasında hepimizin yapması gereken çok şey var. Bu anlamda yaptığımız çalışmalara özellikle hepimizi ilgilendiren konularda bundan sonra ilçelerimizle de ortak hareket edeceğiz. Bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıp ortak eylem planları oluşturacağız. Bugünden itibaren düzenli olarak yapmayı planladığımız toplantıların ilki olan bugünkü toplantının hayırlara vesile olmasını diliyor, davetimize icabet ettikleri için de ilçe kent konseylerimize teşekkür ediyorum.”

Adıyaman Kent Konseyi Başkan Vekili Abdulkerim Işık’ın kent konseylerinin tarihi süreçleri ve bugünkü konumları ile toplumdaki kent konseyi algısı hakkında bilgi verdiği toplantıda Besni Kent Konseyi Başkanı Battal Coşkun ve Kahta Kent Konseyi Başkanı Mahmut Yıldırım, ilçelerindeki yapılanma hakkında bilgiler vererek ortak çalışmalar yapabilecek konulara değindiler. Birlikte daha güçlü olunacağına ve çözüm odaklı çalışmaların artacağına da değinen başkanlar ilçelerindeki yapılanma ve diğer çalışmalar konusunda Adıyaman Kent Konseyinin katkı ve desteğini her zaman beklediklerini ifade ederek verimli geçen toplantıdan ve ev sahipliğinden dolayı teşekkür ettiler.