ADIYAMAN KENT KONSEYİ OLARAK YEREL YÖNETİŞİM ÇALIŞTAYINA KATILDIK

yerel-yonetisim-calistayi-1

İstanbul Zeytinburnu Belediyesi’nin ev sahipliğinde, UCLG-MEWA Yerel Yönetişim Komitesi, Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Zeytinburnu Kent Konseyi işbirliği ile 27-28 Ekim 2016 tarihlerinde “Yerel Yönetişim ve Kent Konseyleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Adıyaman Kent Konseyi olarak da katılım sağladığımız ve Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Gülay Sarışen, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Zeytinburnu Kent Konseyi üyeleri ve çok sayıda belediye temsilcisi ile STK temsilcileri katıldı.

Türkiye’nin her bölgesinden kent konseylerinin davet edildiği,Kâhta ve Besni Kent Konseylerimizin de katıldığı çalıştayda kent konseyleri ile yerel yönetimlerin ilişkileri ele alındı.

Oluşturulan çalışma gruplarının kent konseylerinin yerel yönetişim ekseninde iç işleyişi ve profilinin analizi, kent konseylerinin yerel yönetimler ile çalışma usulleri, uygulama ve sınırlılıkları, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerelleşmesi kapsamında kent konseylerinin rolükonuları üzerinde tartıştığı çalıştayın sonuç raporu bilahare yayınlanacak.

Çalıştay hakkında bir değerlendirme yapan Adıyaman Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel şunları söyledi: “Zeytinburnu Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve ülkemizin birçok yerinden kent konseyleri temsilcilerinin katıldığı Yerel Yönetişim ve Kent Konseyleri Çalıştayının, kent konseylerinin konumu, rolü, işlevi ve yapılanması sürecine önemli katkılar sunacağına inanıyorum.Gerek ulusal gerekse yerel ölçekte karşılaşılan güçlükler ile geleceğe yönelik öngörülerin de gündeme geldiği çalıştay vesilesi ile bir çok il kent konseyleri ile fikir alışverişi imkânı da bulduk. Uygulamada karşılaşılan güçlükler ve çözüm önerileri hakkında paylaşımlarımız oldu. Çalıştaydaki ortak dilimiz bu çalışmaların güzel gelişme ve sonuçlara vesile olması yönündeydi. Önümüzdeki süreçte ilimizde de benzer bir organizasyon gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu vesile ile çalıştayın organizasyonunda emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.”

yerel-yonetisim-calistayi-2

yerel-yonetisim-calistayi-3

yerel-yonetisim-calistayi-4