“Dilden Gönüle” büyük ilgi gördü

dg

Adıyaman Kent Konseyi ile Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi’nin birlikte gerçekleştirdiği “Dilden Gönüle” sohbet etkinliği katılımcı gençler tarafından büyük ilgi gördü.

Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi sorumlusu Yeşim ÇELİK SÜZER ile çok sayıda gencin ve konukların katıldığı sohbet programı tarihi Keleş Konağı’nda gerçekleştirildi.

Kent Konseyi Başkanı H. Sinan TEMEL’in anlatımıyla kültürümüz, kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimiz, gelenek ve göreneklerimiz üzerine sohbet edildi. Katılımcıların pür dikkat, ilgi ve merakla dinlediği sohbet zaman zaman soru cevapla devam etti. Gençlerin kültürümüze ve geçmişimize gösterdikleri ilginin şehrimizin ve kültürümüzün geleceğine dair sevindirici olduğunu söyleyen TEMEL, başta Gençlik ve Kültür Evi sorumlusu Yeşim ÇELİK SÜZER olmak üzere tüm katılımcı gençlere teşekkür etti. TEMEL şunları söyledi:

IMG-20181224-WA0019

“Şehrimizin özellikle de gençlerimizin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerden biri de kültürel yozlaşma ve bu bağlamda nesiller arasındaki kopukluktur. Gençlerimiz nine ve dedelerinin hatta babalarının değerlerinden, yaşam biçimi ve kültüründen uzak yaşamakta dolayısıyla da yabancılaşmaktadırlar. Bunun sağlıklı bir toplum olma yolunda ciddi bir tehlike olduğunu uzmanlar ifade etmektedir. Geçmişe takılı kalmadan ama orada var olan güzellikleri de koruyup geleceğe taşımak hem toplumsal hem de kültürel olarak önemlidir. Geçmiş ile bugün arasında kurulacak sağlam bir köprünün geleceğe dair atılacak adımların daha emin ve daha bilinçli olacağı muhakkaktır. Özellikle gelişen teknoloji ile hızla değişen toplumsal yapımız bu hızın tesirinde kalarak bizi biz yapan değerlerimizden uzaklaşıyoruz.  Burada en fazla kaybı ve bozulmayı “Yöresel” değerlerimiz ve güzelliklerimizde yaşıyoruz. Bunun en olumsuz sonuçlarından biri de yalnızlaşıyor, bireyselleşiyoruz. İşte bu tehlikenin karşısında direnebilmek, olmazsa bile en azından süreci yavaşlatabilmek adına gençlerimizle sohbet ortamları vasıtasıyla paylaşımlar, kültürel aktarımlar yapıyoruz. Sohbetleri devam ettirmeyi planlıyoruz. Bu fikrin sahibi ve destekçisi Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi sorumlusu Yeşim ÇELİK SÜZER başta olmak üzere katkı ve katılım sağlayan gençlerimize hassaten teşekkür ediyorum.”

IMG-20181224-WA0024

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi sorumlusu Yeşim ÇELİK SÜZER, gençlerin böyle bir isteği oldu. Büyükleri ile bir ortamda buluşmayı, onlarla sohbet etmeyi, bilgi, görgü ve tecrübelerini dinlemeyi, gerektiğinde sorularına cevap aramayı istediler. Bu konuyu Adıyaman Kent konseyi Başkanı H. Sinan TEMEL ile paylaşınca hemen uygulamaya geçebileceğimiz söyledi. Zaman kaybetmeden gençlerimizi de organize ederek bu işe başladık. Çok güzel bir sohbet ortamı oldu. Anlatılanlardan faydalandık, geçmişe dair kültürel yaşam biçimlerimiz, gelenek ve göreneklerimiz ve büyüklerimizin değerleri hakkında bilgi sahibi olduk. Gençlerimiz büyük zevk aldı. Bu sohbetlerimiz devam edecektir. Kültürümüz ve gençlerimiz adına Kent Konseyi başkanı H. Sinan TEMEL’e, sohbette aramızda bulunan ve yerel kültürümüz konusunda önemli bir kaynak kişi olan Ahmet Akil YAĞINLI’ya ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

WhatsApp Image 2018-12-23 at 18.02.43

WhatsApp Image 2018-12-24 at 13.01.59b

IMG-20181224-WA0003