Sıratutlular Derneğini ziyaret ettik

WhatsApp Image 2020-03-04 at 13.15.12

Yürütme kurulu üyelerimizden Abdulkerim Işık, M. Sait Dolgun, Murat Koca ve Özgür Oğuz’dan oluşan heyetle gerçekleştirdiğimiz ziyarette Başkan H. Sinan Temel yaptığı konuşmada, Kent Konseyinin görevlerinden birinin de kentin kültürüne ve kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal vb. değerlere sahip çıkmak ve geliştirmek, bu bağlamda çalışmalar yapmak olduğunu söyledi.
Temel, Mahalle kültürünün korunması ve yaşatılması boyutunda güzel bir çalışma olarak gördükleri Sıratutlular Derneği’ni ziyaret ettiklerini belirterek şunları söyledi:
Gelişen teknolojinin, hızlı ve çarpık şehirleşmenin getirdiği olumsuz sonuçlardan biri de mahalle kültürünün kaybolmasıdır. Dayanışmanın, yardımlaşmanın, huzur ve güvenin önemli faktörlerinden olan mahalle kültürünün yaşatılarak devam ettirilmesi ve bunların sonraki nesillere aktarılması noktasında Sıratutlular Derneğinin çalışmalarını takdir ediyor ve önemsiyoruz. Şehrimizin en eski ve köklü mahallelerinden olan mahallemizin yeniden canlanmasına vesile olacak Sıratutlular Derneğin emsal olmasını diliyoruz. Eskiden mahalleliler muhitlerini sahiplenir, yabancı birisi geldiğinde kontrol eder, düşküne ve muhtaca yardım eder, cenazesine ve düğününe sahip çıkar, sıkıntılarına ortak olur neşesini paylaşırdı. “Sıratutluyum”, “Eskisaraylıyım”, “Musallalıyım”, “Yenipınarlıyım” gibi mahalle sahiplenmeleri beraberinde farklı güzellikler de getirirdi. Hatta mahalleler arası tatlı rekabet bile yaşanırdı. Bu güzelliklerimizi kaybetme noktasına geldik. Derneğimizin kurulmasını ve çalışmalarını bu anlamda da önemsiyoruz. Şu an burada her yaştan insanların görmek bizleri mutlu ediyor. Mahalle kültürü, şehir kültürünün en önemli yapı taşıdır. Yürütme kurulu arkadaşlarımızla birlikte ziyaret ettiğimiz Sıratutlular Derneği başkanı değerli kardeşimiz Murat Erdem başta olmak üzere, muhtarımız İlhan Alan’a, dernek yöneticileri ve mahalle sakinlerine hassaten teşekkür ediyoruz, bu bağlamda Adıyaman Kent Konseyi olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

Sıratutlular Derneği Başkanı Murat Erdem ise Adıyaman Kent Konseyinin yaptığı ziyaretten ötürü memnun olduklarını dile getirerek,  “Bizler bu derneği kurarken bu güzel huzurlu şehrimizin güzel insanlarıyla bir araya gelerek eski günlerde de olduğu gibi bir birlerimizle kaynaşmak, yardımlaşmak, hasbihal etmek hayaliyle kurduk ve çok şükür hayalimiz gerçekleşti sağ olsunlar dostlarımız mahalleli kardeşlerimiz ağabeylerimiz gelip gidiyorlar bizler eskiden nasıl birbirilerimizle eski kültürümüzde de olduğu gibi yardımlaşmayı, kaynaşmayı, hoş görüyü yani bu eski kültürümüzü bizden sonraki nesillere de aktarmak istiyoruz. Bugün de Adıyaman Kent Konseyi bizleri ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular, bizler kendilerine çok teşekkür ediyoruz” şeklinde ifade etti.