Sokak Oyunları Şenliği’miz büyük ilgi ve beğeni gördü

cocuk_senligi_2017_2

Adıyaman Kent Konseyi olarak Adıyaman Belediyesinin katkılarıyla organize ettiğimiz “Sokak Oyunları Şenliği” kamuoyunca büyük ilgi ve beğeni gördü.

İki gün süren şenliğin birinci günü Karaali Atletizm Stadında gerçekleştirildi. Etkinliklerin açılışına Vali Abdullah Erin, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Komutanı Ercan Atasoy, Emniyet Müdürü Metin Alper, Belediye Başkan Yardımcısı M. Said Kutlu, İl Defterdarı Orhan Mutluay, İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, kurum ve okul müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve velilerin katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Adıyaman Kent konseyi Başkanı H. Sinan Temel amaçlarının somut olmayan kültürel miraslarımızdan olan sokak oyunlarımızın yeniden canlandırılarak korunması ve sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Çok değerli protokole, değerli öğretmenlerimize ve sevgili öğrencilerimize şenliklerimize gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyor, saygıyla selamlıyorum. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz, destek görmemiz halinde önümüzdeki yıllarda daha da kapsamlı bir hale getirmeyi planladığımız Sokak Oyunları Şenliğimize bu yıl Adıyaman Anadolu Lisesi ve Adıyaman Lisesi okullarımız gönüllü olarak katıldı, her iki okulumuza da teşekkür ediyorum. İki gün sürecek olan şenliğimizin ilk gününde kırçik, deleme, çember ve ip atlama yarışmalarımız olacak. Yarın da Kale önünde beştaş ve çizgi oyunlarımız gerçekleştirilecek. Bu anlamda bu şenliğin gerçekleşmesinde emeği geçen Belediye Başkanımız Fehmi Hüsrev Kutlu’ya teşekkür ediyor, tüm hemşerilerimizi de şenliğimize davet ediyoruz.”

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise programda yaptığı konuşmada, tüm çocuklara yeniden sokağa dönmelerini ve sokak oyunu oynamalarını tavsiye etti. Başkan Kutlu, “Eskiden bizim oyunlarımız bunlardı. Bu oyunlarla sokakta zaman geçirirdik. O zaman ailelerimiz bizi eve sokmak için uğraşırlardı, şimdide biz çocuklarımızı sokakta bu oyunları oynamaları için uğraşıyoruz. Ben tüm çocuklarımıza bu oyunları sokakta, arkadaşlarıyla birlikte oynamaları tavsiyesinde bulunmak istiyoruz” diye konuştu.
Son olarak sözü alan Vali Abdullah Erin ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Geleneğini, kültürünü, geçmişini unutan milletlerden hiçbir şey olmaz. Bunun içerisine her türlü örfümüz, adetimiz ve oyunlarımız da dahildir. Geçmişimizi unutmadığımız gibi baş döndürücü gelişmelerden de geri kalmayarak ikisini bir arada götürmeliyiz. Bu vesileyle bu şenliğin düzenlemesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, müsabakalarda yarışacak olan kardeşlerime de başarılar diliyorum”dedi.
Daha sonra protokol üyelerinin başlattığı şenliklerde Vali Abdullah Erin ile Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, çocuklarla birlikte çember ve deleme çevirip, ip atlayarak büyük alkış aldı.
Daha sonra yarışmalara geçildi. Öğrencilerin ve öğretmenlerin kıyasıya yarıştığı etkinliler renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oldu. Birinci gün etkinliklerinin sonunda Kent Konseyi Başkanı H. Sinan Temel tarafından etkinliklere katılan okul müdürleri Adıyaman Anadolu Lisesi Müdürü Abdulkerim Işık’a, Adıyaman Lisesi Müdürü Bekir Tunç’a, Beden Eğitimi Öğretmenleri Necmettin Yaşargün ve Sema Boztaş’a, hakemler Ahmet Akil Yağımlı, Hasan Akbaş, Emine Temel, Fadime Çilcan ve Fatma Işık’a plaket verildi.

Kaleönü’nde gerçekleştirilen ikinci gün etkinliklerinde öğrenci ve öğretmenlerimiz Beştaş ve Çizgi oyunlarında yarıştılar.

15164641_7
cocuk_senligi_2017_2
cocuk_senligi_2017_4

Sokak_enlii_Balad_5

cocuk_senligi_2017_3
Sokak_enlii_Balad_10
Sokak_enlii_Balad_7
Sokak_enlii_Balad_4
Sokak_enlii_Balad_6

Sokak_enlii_Balad_1

Sokak_enlii_Balad_2
20170515_125842
20170515_130348
soş (1)
  soş (2)
soş (3)
soş (4)
soş (5)