Yeni Hastane Kavşağına Köprülü Kavşak Yapılmalı

Yeni yapılan Adıyaman (400 yataklı) Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Otogar şehrimizin doğu girişinde yer almaktadır. Kahta, Samsat, Gerger ve Sincik ilçelerimiz ile havaalanına ulaşım da aynı güzergahtan yapılmaktadır. Ayrıca yeni açılan ve Adıyaman’ı başta Diyarbakır olmak üzere doğuya bağladığı düşünülen Nissibi köprüsü de aynı yöndedir.

Köyleri ve günübirlik trafik akışını söylememize gerek yok. Adıyaman (400 yataklı) Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönen kavşağın bunca yoğunluğu kaldırma imkan ve ihtimali yoktur. Çünkü şehri doğuya bağlayan tek güzergah burasıdır. Aynı zamanda Çelikhan (Malatya) yoluna açılan yol da bu kavşaktan geçmektedir. Geçtiğimiz hafta sonu piknikçilerin özellikle dönüş saatinde uzun süre trafik kilitlendi. Sosyal medyada da görüntüleri ile birlikte çokça yer aldığı bu durum büyük bir tehlikenin alarmını vermiştir. Otogarın da hizmete açılması ile birlikte burada trafiğin felç olacağını herkes bilmektedir.

Lafı uzatmadan diyoruz ki;

Bu duruma önerebileceğimiz ilk çözüm bu kavşağın köprülü kavşağa dönüştürülmesidir. En kısa zamanda ve acil olarak gündeme alınmasını önerdiğimiz bu konu, kavşak etrafında henüz yapılaşma olmadan gerçekleştirilmelidir. Aynı şekilde köprülü kavşağın bir de şehrin batı girişindeki Altınşehir-Üniversite kavşağına yapılması gerekli diye düşünüyoruz. Adıyaman Kent Konseyi olarak bu konunun en kısa zamanda uzmanlarca ve yetkililerce masaya yatırılarak çözüme ulaştırılması görüşündeyiz.

e6e28ef2-89ac-4a9a-a849-a54324c2db14