Zor günleri birlikte atlatalım

iller
Yaklaşık bir yıldır dünyayı olumsuz etkileyen Koronavirüs salgını uzun zamandır ilimizde de hayatımızı birçok yönden olumsuz olarak etkilemektedir.

Süreç içerisinde alınan kararlar gereği tedbirler kapsamında kısıtlamalar uygulamaya konmuş, bu nedenle birçok esnafımız iş yerini kapatmak, birçoğu da sadece servis hizmetli olarak çalışmak zorunda kalmıştır. Ticari hayatın birçok alanda durması demek olan bu gelişmeler karşısında çok sayıda insanımız işsiz kalmış ve ekonomik olarak çok ciddi sıkıntılara düşmüşlerdir.
Esnafımızın ve insanlarımızın yaşadığı bu sıkıntıları bizler de her an içimizde hissediyor, üzülüyoruz.
Devletimizin bu konuda aldığı tedbirler ve verdiği destekler elbette çok önemlidir. Ancak sürecin uzaması birçok yönden sıkıntıların artarak devam etmesine sebep olmaktadır. Kısıtlama ve yasaklamaya dönük uygulamaların bir önce son bulması ve hayatın normale dönmesi herkes gibi bizim de yürekten temennimizdir. Bu da hep birlikte tedbirlere ve kurallara uymamızla mümkündür.

Yeni uygulama gereği normalleşme iller bazında olacağından ilimizdeki vaka sayısını düşürmek ve normalleşmeyi hızlandırmak halkımızın kurallara uymasıyla doğrudan bağlantılıdır. Bizdeki son verilere göre ilimiz vaka sayısı bakımından maalesef 81 il içerisinde ilk 10 içerisindedir. Bu da kurallara gerektiği gibi uymadığımızın ve dikkatli davranmadığımızın göstergesidir.
Hem ülkemizdeki hem de bölgemizdeki durum itibariyle ilimiz kırmızı ile gösterilen çok yüksek riskli iller arasındadır. Normalleşmenin söz konusu olabilmesi için ilimizdeki vaka sayılarının düşmesi gerekmektedir. Vaka sayısı yüz binde 11-35 olan iller orta riskli sayılmaktadır. Düşük riskli iller arasına girmemiz için vaka sayılarının yüz binde 10’un altında olması gerekmektedir.

Adıyaman Kent Konseyi olarak vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı daha dikkatli davranarak kurallara uyulması konusunda bir kez daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Normalleşmeye geçmemiz, başka bir deyişle vatandaşlarımızın ve esnafımızın yaşadığı sıkıntıların bitmesi bizlerin elinde. Daha net söylemek gerekirse sıkıntı içerisinde olanlar ya bizleriz ya komşumuz ya da eşimiz dostumuzdur. Dolayısıyla birbirimizin sıkıntılarını gidermek için yine birlikte hareket ederek kurallara uymamız konusunda daha hassas olmamız gerekmektedir.

Sosyal hayatımızdan, ekonomik hayatımıza ve eğitim hayatımıza kadar yaşadığımız bunca sıkıntıyı gelin hep birlikte aşalım. Unutmayalım ki, kurallara uymamız aynı zamanda kapanan iş yerlerine ve ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan esnaflarımıza destek anlamına gelecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.